noclegi Małopolska
 |  Strona Główna | OFERTA -DOMY PIELGRZYMA -Beskidy

Dom Pielgrzyma, Siostry Urszulanki SJK - noclegi Lipnica Murowana

DOMY PIELGRZYMA  Beskidy

32-724 Lipnica Murowana, Lipnica Murowana 33

Telefon  (14)-685-22-40, 668-391-326
Dzwoniąc powołaj się na portal SlonecznaMalopolska.pl
Kontakt e-mail Wyślij zapytanie  Wyślij do znajomego Wyślij znajomemu
www http://www.urszulanki-lipnica.pl/

CHARAKTERYSTYKA:
pokoje, noclegi, góry, noclegi Lipnica Murowana, Dom Pielgrzyma, Siostry Urszulanki SJK, noclegi w Małopolsce, tanie pokoje, tanie noclegi, Lipnica Murowana, Małopolska, wakacje, święta, ferie, wypoczynek, urlop, wczasy, pokoje gościnne Lipnica Murowana, pokoje w górach, pokoje w Małopolsce, narty, noclegi w górach ferie Lipnica Murowana, święta w Małopolsce, Dom Pielgrzyma Lipnica Murowana
Piktogramy
Aneks kuchenny Łazienka przy pokoju Plac zabaw Parking Telewizja Wyzywienie

» CENNIK OFERTY WYPOCZYNKU «

USŁUGA CENA INFO
Cena do uzgodnienia - prosimy o kontakt !

» INFORMACJE O OBIEKCIE «

Zapraszamy do zapoznania i skorzystania z Naszej oferty. Oferujemy Dom Pielgrzyma u Sióstr Urszulanek SJK w którym dysponujemy 27-ma miejscami w pokojach jedno, dwu, trzy i czteroosobowych z łazienkami pięknej i malowniczej miejscowości w Małopolsce jaką jest Lipnica Murowana.

Witamy serdecznie! Czy znacie Lipnicę Murowaną? Jeśli znacie, to już wiadomo, że jest to wyjątkowe miejsce. Jeśli nie znacie, to można osobiście się o tym przekonać. Serdecznie zapraszamy do naszego Domu Pielgrzyma!

Jest to też szczególne miejsce modlitwy za przyczyną Świętych z Lipnicy - zwłaszcza św. Urszuli Ledóchowskiej - naszej Matki Założycielki, która tu - na ziemi lipnickiej dojrzewała do podjęcia decyzji o życiu zakonnym. Zapraszamy do naszego "kącika modlitwy".

Nasze dzieła

Dzieła prowadzone przez naszą lipnicką wspólnotę:

 • katecheza w kilku parafiach;
 • prowadzenie wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych;
 • prowadzenie scholi i ministrantów;
 • apostolstwo modlitwy;
 • troska o kościół (wystrój ołtarzy, bielizna kielichowa);
 • Dom Pielgrzyma

Dom Pielgrzyma im. św. Urszuli Ledóchowskiej

W sąsiedztwie kościoła św. Szymona, zbudowanego na miejscu domu rodzinnego Świętego z Lipnicy, znajduje się Dom Pielgrzyma im. Św. Urszuli Ledóchowskiej, prowadzony przez naszą wspólnotę. Przyjmujemy w nim grupy zorganizowane i osoby indywidualne, które pragną w urokliwej Lipnicy i okolicach odpocząć czy odprawić rekolekcje.
Pokoje, noclegi oraz wyżywienie

Dysponujemy 27-ma miejscami w pokojach jedno, dwu, trzy i czteroosobowych z łazienkami (każdy pokój ma własną łazienkę z WC). Oferujemy noclegi oraz - dla chętnych - pełne wyżywienie.

Kuchnia do dyspozycji gości

Dla gości dostępna jest kuchnia z pełnym wyposażeniem (lodówka, kuchenka, zlew, naczynia, sztućce itp.). Przy kuchni znajduje się jadalnia.

Sala konferencyjna

W Domu Pielgrzyma znajduje się duża sala ze stołami, krzesłami, tablicą itp. Sala ta może być dobrym miejscem np. na spotkania dla wspólnoty.

Kaplica

W sąsiednim domu u Sióstr Urszulanek znajduje się kaplica, w której w tabernakulum jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Można tam spędzić czas na modlitwie, adoracji, a grupy z kapłanem mogą odprawić tam Eucharystię.

Lipnica Murowana jest także siedzibą parafii, więc zainteresowani mogą uczestniczyć w nabożeństwach w miejscowym kościele parafialnym (2-3 minuty piechotą od Domu Pielgrzyma).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

» DODATKOWE INFORMACJE «

HISTORIA

 • Jest to ostatnia placówka założona przez Św. Matkę Urszulę Ledóchowską. Dzięki finansowej pomocy Związku Lipniczan osiadłych w USA Zgromadzenie rozpoczęło budowę domu w Lipnicy Murowanej - miejscowości rodzinnej Założycielki. Dnia 18 lipca 1938 na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego była obecna Matka Urszula. Poświęcenie domu w dniu 18 lipca 1939 odbyło się już po śmierci Założycielki. Cztery siostry rozpoczęły pracę w Lipnicy Murowanej 16 lipca 1939.
 • Do roku 1939 siostry prowadziły ochronkę dla 35 dzieci ludności miejscowej oraz jedna z sióstr pracowała jako pielęgniarka w domu opieki.
 • W czasie II wojny światowej siostry prowadziły przedszkole, kuchnię RGO, przyjęły do domu kilka osób wysiedlonych oraz uczyły na tajnych kompletach gimnazjalnych. Praca na roli i w ogrodzie zdobywały konieczne środki materialne. Pod koniec okupacji dom był częściowo zajęty przez wojsko niemieckie.
 • Po II wojnie światowej siostry nadal prowadziły przedszkole aż do momentu upaństwowienia go dnia 27 czerwca 1962. Prowadziły świetlicę dla dzieci szkolnych aż do zabrania lokalu przedszkola. Od roku 1956 siostry rozpoczęły pracę w opłatkarni liturgicznej. Włączyły się w dzieło katechizacji oraz w duszpasterstwo chorych w parafii.
 • W latach 80-tych powstał dom rekolekcyjno-wypoczynkowy dla ok. 30 osób (obecnie Dom Pielgrzyma im. św. Urszuli).

KONTAKT:

Siostry Urszulanki SJK
32-724 Lipnica Murowana nr 33
tel. (14) 685 22 40
(woj. małopolskie, pow. bocheński)
e-mail: poczta (małpa) urszulanki-lipnica.pl
tel. 668 39 13 26
numer konta: 82 8589 0006 0230 0618 3537 0001

Wszelka pomoc finansowa jest nam bardzo potrzebna, gdyż dzięki niej możemy realizować nasze dzieła. Regularnie modlimy się za naszych dobrodziejów.

» ATRAKCJE «

ATRAKCJE

Lipnica Murowana - w ciszy historii

Św. Urszula Ledóchowska ma 18 lat, gdy cała jej rodzina zamieszkuje w Lipnicy Murowanej. Właśnie tutaj spędza ostatnie trzy lata życia przed pójściem do klasztoru. Dla nas to najważniejsza wiadomość o Lipnicy Murowanej. A co poza tym? Niezwykłe zagęszczenie zabytków, piękne krajobrazy, ciekawa okolica i spokój, cisza.

Lipnica Murowana, niegdyś miasto, a obecnie wieś gminna, położona jest w południowej małopolsce w powiecie bocheńskim. Przez miejscowość przepływa rzeka Uszwica, a nieopodal wznoszą się pierwsze wierzchołki Beskidu Wyspowego. Wiemy, że już w 1144 roku została tu utworzona parafia, a w pierwszej połowie XIV wieku Lipnica otrzymała prawa miejskie. W nowszych czasach miasto znalazło się jednak na uboczu ważniejszych szlaków komunikacyjnych, przestało się rozwijać i w roku 1934 Lipnica Murowana utraciła prawa miejskie.

Dziś jest to spokojna miejscowość o zwartej, miejskiej zabudowie z rynkiem w centrum, znana głównie z konkursu palm wielkanocnych (najwyższe mają ponad 30 m!). Lipniczanie dbają o swoje dziedzictwo historyczne i kulturowe, czego wyrazem - oprócz troski o zabytki - może być strona internetowa gminy. Mnóstwo tam legend, opowiadań i wierszy o Ziemii Lipnickiej, poczytamy o wielkich postaciach wywodzących się z Lipnicy, znajdziemy także szczegółowy opis wszystkich atrakcji pielgrzymkowych i turystycznych.
Święta Urszula

W 1883 roku Julia Ledóchowska (bo tak nazywała się wówczas św. Urszula) zamieszkała w Lipnicy Murowanej. Tutaj spędziła trzy lata swego życia, po których zdecydowała się wstąpić do klasztoru. W tym czasie wiele pomagała mieszkańcom Lipnicy, przeżyła tutaj także śmierć swojego ojca. Serdecznie zachęcamy do przeczytania fragmentu książki, który mówi o życiu św. Urszuli w Lipnicy Murowanej: http://urszula.ovh.org/ks_11.html.

XIX-wieczny dwór, w którym mieszkali Ledóchowscy, stoi do dziś i choć nie jest zorganizowane jego zwiedzanie, to możemy po nim oprowadzić naszych gości.

To właśnie św. Urszula założyła Dom Zakonny, w którym dzisiaj mieszkamy. Dnia 18 lipca 1938 w Jej obecności wmurowano kamień węgielny, a pierwsze siostry zamieszkały tutaj 16 lipca 1939 - już po śmierci św. Urszuli.
Pozostałości wieków minionych

Największym zabytkiem Lipnicy jest gotycki, drewniany kościół św. Leonarda z XV wieku, wpisany na listę UNESCO. Warto wybrać się tam w sezonie letnim, gdy kościół jest otwarty i można go zwiedzić w towarzystwie przewodnika, a także kupić pamiątki, np. nagraną tam płytę z nastrojową muzyką.

Kolejne dwa interesujące zabytki to również kościoły. Pierwszy to parafialna świątynia p.w. św. Andrzeja z XIV wieku, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego. Mimo niespokojnych dziejów i pożarów zachowała gotycką bryłę, a ciasny, kamienny przedsionek pozwala mieć nadzieję, że tak samo wyglądał przed wiekami. Tuż obok położony jest trzeci lipnicki kościół - św. Szymona (graniczy on przez płot z naszym Domem Pielgrzyma), zbudowany w XVII wieku. Kościół ten powstał w miejscu, w którym znajdował się dom rodzinny św. Szymona z Lipnicy. Bo święci to kolejny wyróżnik Lipnicy Murowanej: aż trzy osoby wyniesione na ołtarze mają silne związki z Lipnicą. Jest to oczywiście św. Urszula Ledóchowska i jej siostra bł. Maria Teresa oraz św. Szymon z Lipnicy, który tutaj się urodził i wychowywał.

Jest tu jeszcze kilka innych interesujących miejsc czy pomników, zachęcamy do ich samodzielnego odkrycia.
Między pogórzem a górami.

Lipnica Murowana jest malowniczo otoczona spokojnymi wzgórzami Pogórza Wiśnickiego (od północy) oraz Beskidu Wyspowego (od południa). Przez wzgórza te przechodzi całkiem sporo wąskich, asfaltowych dróg, po których rzadko jeżdżą samochody. Jest to zatem idealne miejsce na rowerowe wycieczki, szczególnie, że w okolicy jest sporo ciekawych zabytków (głównie drewniane kościoły). Tak samo dobrze można po tych drogach spacerować np. z wózkiem dziecięcym, a zimą w niektórych miejscach są rewelacyjne warunki do zjeżdżania na sankach (śnieg ubity, ale auta rzadko jeżdżą). Latem dużo tu zieleni, wraz z mniejszymi dopływami łagodnie szumi Uszwica, a wszystko przepełnia spokój i cisza.

Wytrawni piechurzy mają do dyspozycji kilka mało uczęszczanych szlaków turystycznych przebiegających nieco na południe od Lipnicy.

Interesujące okolice

Ok. 8 km od Lipnicy położony jest Nowy Wiśnicz z malowniczym zamkiem. Nieco dalej jest Bochnia z zabytkowymi kopalniami soli. Kilkadziesiąt kilometrów dzieli nas od Dunajca i Jeziora Rożnowskiego oraz od Krakowa. W zasięgu jednodniowej wycieczki są też Tatry i Pieniny. Również amatorzy narciarstwa znajdą coś dla siebie: kilkanaście kilometrów dzieli Lipnicę od dobrze ocenianej stacji narciarskiej Laskowa-Kamionna.

To tylko przykładowe i najbardziej znane miejsca i kierunki, ale generalnie można stwierdzić, że jeśli ktoś ma do dyspozycji samochód, to Lipnica Murowana jest świetną bazą wypadową do dalszych wycieczek.

Przyroda i turystyka

Miejscowość znajduje się na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Położona jest malowniczo wśród zalesionych wzgórz Pogórza Wiśnickiego. Największe z nich to Paprotna (441 m n.p.m.).

Do atrakcji przyrodniczych i turystycznych należą:

 • pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego pod jednym z wierzchołków Paprotnej, będący jedną z większych atrakcji turystycznych tej gminy położony na pograniczu miejscowości Lipnica Górna i Rajbrot,
 • ścieżka spacerowo-przyrodnicza "Kamienie Brodzińskiego" prowadząca od drogi nr 966 do grupy ostańców skalnych na Paprotnej,
 • przez miejscowość przebiega niebieski szlak turystyczny prowadzący szczytami Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego z Tymbarku do Bochni.

Zabytki

Do najważniejszych zabytków wsi należą:

 • znajdujący się w graniczącej z Lipnicą Murowaną miejscowości Lipnica Dolna drewniany kościół pw. św. Leonarda z XV wieku.
 • gotycki kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła z XIV wieku.
 • barokowy kościół pw. św. Szymona z Lipnicy z XVII wieku.

» MAPA «

© Informacje oraz zdjęcia zawarte na tej stronie chronione są prawem autorskim należącym do ogłoszeniodawcy i zostały umieszczone przez ogłoszeniodawcę lub za jego zgodą.
Kopiowanie wszelkich informacji bez zgody Portalu Turystycznego SlonecznaMalopolska.pl jest zabronione.

UWAGA: Informacje zawarte na stronie nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.